Saulkrastu centra daļa pilnībā atteikusies no ogļu izmantošanas apkurē

Laiks rīkoties pārējiem! Aicinām atteikties no tālākas ogļu izmantošanas apkurē, izmantojot ekoloģiski tīrākus kurināmā veidus: malku, koksnes granulas, šķeldu.

Lielu gaisa piesārņojumu rada privātmāju krāsnis un kurtuves, kas dedzina akmeņogles, kūdru un atkritumus. Gaisā nonāk pārāk liels daudzums sēra dioksīda, slāpekļa oksīda un oglekļa dioksīda. Arī iekštelpās bieži vien gaisa piesārņojuma līmenis ir augstāks nekā ārā, jo tur uzkrājas toksiskie gaistošie atkritumi.

Piesārņojuma radītās slimības
Palielinās bērnu, gados vecu cilvēku un pieaugušo augšējo elpošanas ceļu saslimšana. Var attīstīties alerģiskas reakcijas, pieaugt saslimšana ar infekcijas slimībām. Palielinās sirds un asinsvadu saslimšanas, gremošanas trakta un endokrīnās (hormonu) sistēmas slimības, bērnu garīgās attīstības traucējumi, spontāno abortu un nedzīvi dzimušo bērnu skaits, iedzimtības ar fiziskajām un garīgajām kaitēm. Piesārņojums pasliktina auglību, veicina onkoloģiskās saslimšanas, grauj centrālās nervu sistēmas darbu, izraisot nemitīgu nogurumu, stresu un strauju novecošanu.
Oglēs esošo kaitīgo vielu ietekme uz cilvēku veselību
Sērs. Bojā elpceļu epitēlija šūnas, rada elpošanas traucējumus, izraisa vielmaiņas darbības traucējumus, samazina vitamīnu aktivitāti, rada toksiskas pārmaiņas aknās, nierēs, nervu audos. Var izraisīt hronisku konjunktivītu, dermatītus, ekzēmas. Sēra ietekmē bojājas zobi – iekrāsojas brūngani, pavājinās atmiņa, rodas emocionāla nestabilitāte, apātija, depresija, noslieces uz maniakālu rīcību.
Svins. Nelabvēlīgi ietekmē smadzeņu darbību un pazemina intelektuālās spējas.
Kadmijs var izraisīt galvassāpes, nespēku, kairinājumu elpceļos, rada nieru iekaisumus, plaušu patoloģijas, veicina kaulu bojājumus, jo kadmijs traucē kalcija uzsūkšanos organismā.

Profilakse
Nededzināt krāsnīs sintētiskus materiālus, plastmasas izstrādājumus, jebko, kas varētu piesārņot gaisu. No privātmājas skursteņa izmeši tālu nelido — visbiežāk nokrīt pašmāju teritorijā un uzsūcas augsnē.
Sadedzinot 1 kg ogļu, gaisā izdalās aptuveni 10 g sēra. Sadedzinot 5t ogļu pār apkārtējo teritoriju tiek izliets 50 litri koncentrētas sērskabes.
Pētot gaisa piesārņojumu, konstatēts, ka no gaisa piesārņojuma mirst 2,6 reizes vairāk nekā no asins vēža, 4 reizes vairāk nekā no AIDS un 1,5 reizes vairāk, nekā iet bojā satiksmes negadījumos.

Vislētakā apkure ir malkas apkure 150 m2 lielai majai telpās uzturot ap +20oC gadā skaldītā malka izmaksās ap 450 Ls.

Pelnus var izmantot dārza meslojumam. Ogļu izdedži ir kaitīgi gan augsnei, gan gaisā izdala kaitīgus izgarojumus.
Granulu apkure neprasa ikdienas uzraudzību, tā ir automatizēta un nav aukstos rītos jāceļas, lai iekurinātu apkures katlu. Granulu papildināšanu bunkurā veic reizi vai divas reizes nedēļā. Granulu apkure gada laikā patērē ap 6t granulu 150 m2 lielai mājai. Granulas maksā 100-110 Ls/t + transports, tas sastāda kopā ap 670-720 Ls/ gadā. Granulu glabāšana aizņem 2 reizes mazāk vietas kā malka.

Laba pieredze -Saulkrastu iedzīvotāja granulu_katla_ekspluatācijas_atziņas

Comments are closed.